reklama

Výstavba rodinných domov na juhozápade Slovenska po roku 1945

Článok sa týka výstavby rodinných domov v rokoch 1945 - 1975 na juhozápade Slovenska. Všeobecne sa v literatúre uvádza, že povojnová výstavba zakryla rozdiely jednotlivých oblastí Slovenska. Do určitej miery je to určite pravda, ale hlavne v začiatkoch boli rozdiely značné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Po vojne disponovalo toto poľnohospodárske územie nevyhovujúcim bytovým fondom. Budovy boli malé, najčastejšie s tromi izbami bez hygienických zariadení, so štítovým postavením, t.j. dom v tvare obdĺžnika s kratšou stranou kolmo na ulicu. Na ulicu smerovali dve okná,do dvora, kde boli aj vstupné dvere, najčastejšie tri. Stavebný materiál bol nepálená tehla, domy z medzivojnového obdobia mali často kombináciu pálenej tehly do istej výšky a vyššie pokračujúcej nepálenej tehly. Verejné budovy boli celé z pálených tehál, ako aj obydlia bohatších sedliakov, najmä vo väčších dedinách. Tí si v rámci svojich finančných možností potrpeli aj na výzdobu okolo okien, prípadne bývali v domoch v tvare písmena L, ktoré sa vyznačovali "meštianskejším štýlom". Do dnešných dní sa najviac zachovali práve tieto stavby. Strechy boli občas pokryté trstinou, ale v tomto období už častejšie pálenou krytinou. Na dvoroch stáli rôzne poľnohospodárske prístavby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
dom (okolo r. 1930)
dom (okolo r. 1930) 

dom (okolo r. 1935)
dom (okolo r. 1935) 

V prvom období približne do roku 1955 až 1960, prešla miestna architektúra iba pomalými zmenami. Ekonomická situácia nebola práve najlepšia, na radikálnu premenu ešte nedozrel čas. Prestávali sa stavať dlhé obdĺžnikové štítové domy, namiesto nich suverénne prevládli domy v tvare písmena L, kde kratšia časť tvorila uličné krídlo a dlhšia dvorové, niekedy to však mohlo byť aj naopak. Vstup bol z boku, nasledovala hala, tvorená veľkou zasklenou plochou. Do uličných izieb sa umiestnila napr. obývačka a spálňa, do zadných kuchyňa. Kúpeľne však stále neboli pravidlom, veľa záležalo od finančných možností, ako aj zvyklostí stavebníka. Používala sa pálená krytina, do stien sa automaticky začala montovať elektroinštalácia, ktorá potrebná vzhľadom na pokračujúcu elektrifikáciu. Elektrina sa do domu dostávala vedením vzdušne, končiac zberačom na streche. Výstavba narážala na rôzne prekážky, napr. nedostatok tehál a tak si mnohí aj v tomto čase vypomáhali nepálenými tehlami, samotná realizácia sa často natiahla na dlhé roky a preto sa jednotlivé obdobia prelínajú. Objavil nový typ okien - trojkrídlové dvojité okno, ktoré sa v nasledujúcich rokoch stalo klasickým oknom na slovenskej dedine. Hydroizolácia budov bola nedostatočná, dnes často vidno nad základmi opadávať omietku. Hospodárske stavby sa stavali v menšej miere, lebo sa kvôli kolektivizácii stali zbytočnými a na uskladnenie produktov zo záhrad stačili povaly a pod.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
dom (okolo r. 1948)
dom (okolo r. 1948) 

dom (okolo r. 1952)
dom (okolo r. 1952) 

V druhej polovici 50. rokov sa objavil nový typ domu so štvorcovým pôdorysom a s ihlanovitou strechou, skrátene sa označuje ako štvorec. Prvé štvorce postavené v 50.rokoch sú celkovo nižšie a menšie ako štvorce zo druhej polovice 60.rokov.Rozlohou neboli tieto domy veľké, hlavne kuchyňa bývala veľmi malá. Vstup bol zboku, nasledovala malá hala s oknom tvoreným tabuľkovým sklom a za ňou kuchyňa. Cez byt viedla chodba, ktorá ústila do obývačky, po pravej strane bola špajza a kúpeľňa, po pravej izba (zväčša pre deti). Z obývačky sa prechádzalo do spálne. Okná boli dvojité, najčastejšie trojkrídlové, ale aj dvojkrídlové, na kúpeľniach iba malé jednokrídlové. Aj tu boli spálňa a obývačka umiestnené do ulice. Elektrina bola už úplnou samozrejmosťou, privádzala sa cez strešný zberač. Stavebný materiál bola pálená tehla, nepálená sa už nepoužívala alebo iba výnimočne. Niektorí stavebníci začali používať pórobetonové tvárnice. Ako strešná krytina sa okrem pálenej škridle uplatňovala aj betónová, prípadne eternitová krytina. Postupne, hlavne od 60.rokov, sa zlepšila hydroizolácia. Vo veľkej miere sa začali používať brizolitové vonkajšie omietky s pomerne fádnou šedou farbou, občas s bielym, zelenými, prípadne inofarebnými kombináciami. Hospodárske stavby, s výnimkou kurínov a pod., sa vôbec nestavali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
dom (okolo r. 1955)
dom (okolo r. 1955) 

dom (okolo r. 1960)
dom (okolo r. 1960) 

V polovici 60. rokov sa začali budovať väčšie a mohutnejšie objekty. K základnému štvorcu sa pristavala vstupná hala, zároveň bol vstup umiestnený kolmo k ulici. Ihlanovitá strecha bola doplnená menšou strechou nad halou,zväčšila sa kuchyňa, niekedy pribudli aj suterénne priestory. Novinkou boli aj poschodové domy, ale v tejto stavebnej sústave sa v tejto oblasti veľmi nerozšírili. Pôdorysne sa veľmi nelíšili, iba sa vyčlenilo miesto pre schodisko a na poschodí sa umiestnila najčastejšie spálňa.

Na konci sa 60. rokov sa začali objavovať prvé poschodové rodinné domy s plochou strechou. Zároveň sa ešte stále stavali a dokončovali klasické objekty so štvorcovým pôdorysom a ihlanovitou strechou. Po roku 1975 sa stavali, okrem ojedinelých výnimiek, iba budovy s plochou strechou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
dom (po r. 1960)
dom (po r. 1960) 

dom (po r. 1965)
dom (po r. 1965) 
Jakub Rohár

Jakub Rohár

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Jakub a vnímam tento svet a ľudí v ňom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu