reklama

Zákon

Nedávno som prečítal v novinách zopár zaujímavých viet, ktoré sú súčasťou nového zákona:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Mladiství do 18 rokov nesmú požívať alkohol na verejnosti.

Deti do 15 rokov sa nesmú po 21. hodine bez dozoru rodičov zdržiavať namiestach, kde sa predáva alkohol.

Za porušenie obec udelí rodičom pokutu do 1000 korún.

Obec môže mladistvého aj pokarhať a zakázať mu navštevovať krčmy.

Oznamovať obci mladých pijanov majú lekári, učitelia a obecní policajti.

Týchto 5 viet schválili ľudia, ktorý sedia v bielej budove nad Dunajom. Vbudove, ktorá pôsobí z diaľky, ak nevnímame susedný hrad, osamotene. Čiže ajizolovane od okolia a zjavne to prešlo aj na vážených poslancov, keď tentonezmysel prijali. A pritom by stačilo otvoriť oči a poobzerať sa okolo seba,vyraziť do terénu, Bratislava je v tomto, podobne ako zvyšok Slovenska,výborným miestom na spoznanie tejto problematiky...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alkoholizmus je u nás hlboko zakorenený a tolerovaný, celé generácie našichpredkov strávili a zničili svoj život v dedinských krčmách. V alkohole utápalisvoje každodenné problémy, míňali svoje ťažko zarobené peniaze a trápili svojerodiny. A iní z ich zlozvyku bohatli. Pili hlavne dospelí muži, iste, našli saaj ženy, ale nedospelých by ste hľadali len veľmi ťažko.

Žiadna zmena neprichádza odrazu, ani prudký nárast alkoholizmu medzimladistvými. Nastávalo to celkom pomaly, nebadane, dávno pred rokom 1989. Tentorok neznamenal nejaký zásadný prelom vo vývoji, ten nastal až v poslednýchrokoch - generácia, ktorá nezažila socializmus ani obdobie tesne po ňom,dorástla do mládežníckeho veku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedno je jasné - mladí dnes pijú viac ako ich rovesníci nielen spred 20, aleaj spred 5 rokov, každý vidí vzrastajúci trend pitia u mladých. Veľminebezpečné je pitie dievčat do 15 rokov, čo je celkom novodobý fenomén. Ak sivypije 17. ročný, tak to nie je žiadna tragédia, ale vidieť 13. ročné detiopité do nemoty je prinajmenšom smutné.

Je najvyšší čas venovať pozornosť tomuto problému. Tento zákon však nie jereálne uplatniteľný, je to len také smiešne politizovanie. To, že mladistvínesmú piť, platí už celé roky a aj tak to nikto nedodržiava. Tak aká novinka?

Okrem toho, buďme úprimný, verí niekto, že ak dnes má skúsenosti s alkoholomvo veku takmer 18 rokov, čiže pred dosiahnutím dospelosti, až 95 percent stredoškolákov,tak prijatím tohto zákona sa to ako šibnutím čarovného prútika zmení na opačnýpomer?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšie vety tiež pobavia, alkohol sa najčastejšie kupuje v potravinách a tiesú otvorené aj po 21. hodine. Čiže pred večierkou bude stáť policajt, ktorý vášho14. ročného potomka nasmeruje domov, lebo zdržiavať sa na miestach, kde sapredáva alkohol, je v tomto čase zakázané?

Zvyšné tri body sú už úplnou čerešničkou, absolútnym nezmyslom. Ak by túpokutu a pokarhania mal udeliť mestský policajt, možno by to bolorealizovateľné, ale obec?

Pod pojmom obec sa myslí zrejme obecné, resp. mestské zastupiteľstvo astarosta, prípadne primátor. Títo ľudia by sa po piatkoch a víkendoch muselizaoberať touto agendou, namiesto toho, aby riešili reálne problémy samospráv.Samospráva by sa do toho vôbec nemala miešať, tá nech rieši to, že napr.nesvieti verejné osvetlenie, že chýbajú parkovacie miesta a nie starať sa dorodín. Neviem, ktorá dedina má dnes obecnú políciu a tak kto by nahlasoval topitie obecným orgánom? Mal by starosta chodiť po dedine a skúmať, že kto pije,kto má koľko rokov, kto komu nalial? Chodiť s nejakým zápisníkom, kde by si tovšetko zapísal a na druhý deň oznámil rodičom, že od nich vyberá 1000 sk? Alebosi na to najať súkromnú bezpečnostnú službu? A kto by to platil? Tí rodičia,ktorých detí pijú, či rovno všetci občania alebo čo tak na to čerpaťprostriedky z obecného rozpočtu? Čo na tom, že by tie peniaze chýbali inde...astarosta či primátor bude odteraz aj sudca, ktorý rozhodne, kto môže a nemôžeíst do krčmy? Akým právom?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rátajme radšej s možnosťou, že sme v meste, kde je mestská polícia. Už dnesradi naháňajú opitých puberťákov, lebo je to ľahšie ako sledovať, či niektonekradne autá alebo kvetináče s tujami spred reštaurácií. Myslí si niekto, žeaj keď ten policajt chytí toho opitého mladíka, dotyčný už nebude piť? Snáď siodpoveď každý človek už domyslel...

Z učiteľov by sa mali stať eštebáci, ktorí budú sliediť, či ten a tennepije, namiesto toho, aby sa venovali kvalitnej výučbe a príprave na ňu. Anemajú náhodou lekári lekárske tajomstvo alebo sa na toto zabudlo? Skutočnevynikajúce pravidlá, vyvolávajú však akosi veľa otáznikov...

Štát má veľké zisky z daní z alkoholu a určite nechce o ne prísť. Kto jetaký naivný, že verí tomu, že pomôžu nejaké vzdelávacie preventívne besedy vškolách? Však je to na smiech, žiaci to majú ako pobavenie.

Prečo stále vidno reklamu na liehoviny? Prečo sa nezaviedlo jednoduchépravidlo, že pri kúpe alkoholu sa treba preukázať občianskym preukazom? Určite bysa našli spôsoby, ako aj toto obísť, ale za pokus to stojí. Ale najdôležitejšiaje správna výchova dieťaťa, žiadne zákony a represie nenahradia úlohu rodiny.Na toto treba myslieť už v ranom detstve, ísť dieťaťu príkladom a priviesť hok aktivitám, ktoré ho zabavia aj bez alkoholu. Ak príde vaše 15. ročné dieťaopité domov, vtedy je už neskoro...

Jakub Rohár

Jakub Rohár

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Jakub a vnímam tento svet a ľudí v ňom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu